Archive : 2020

Home > 2020

Dobro došli na Portal

Poštovane kolege, prijatelji i posetioci portala TIMCA.

U našem okruženju postoji značajan ljudski potencijal. On se nalazi u znanju i iskustvu inženjera raznih struka. Mnogi od njih, sticajem okolnosti nisu uključeni u privredne tokove. Grupa iskusnih inženjera pokrenula je program TIM, čije se aktivnosti mogu pratiti preko ovog portala. Pored toga možete i sami da učestvujete u aktivnostima grupe TIM.

 

Dear colleagues, friends and visitors of the TIMCA portal.

There is significant human potential in our environment. He is in the knowledge and experience of engineers of various professions. Many of them, due to circumstances, are not included in economic flows. A group of experienced engineers has launched the TIM program, whose activities can be monitored through this portal. In addition, you can participate in the activities of the TIM group yourself.

Imamo li šansu?

Sa početkom tranzicije iz tzv. socijalističke u kapitalističku privredu započeti su različiti procesi, od kojih mnogi još uvek nisu završeni. Svi su oni imali zajedničku pretpostavku da prethodni društveni poredak nije bio dobar i da ga treba zameniti novim koji se pokazao uspešnijim. Tridesetak godina koliko traje pomenuta tranzicija su sasvim dovoljan period da se pokuša naparviti poređenje prošlosti i sadašnjosti. Pažljivi hroničari vremena su svedoci svakodnevnih ukrštanja kopalja u toj utakmici oko toga šta je bilo i dali je bilo bolje nekada ili sada. Nemam nameru da se upuštam u to jalovo nadmetanje. Jer jednim delom je ono krivo što naš proces tranzicije traje predugo. Pogotovu što je u proteklih trideset godina svet napravio ogroman tehnološki iskorak koji je značajno promenio odnose i unutar samog kapitalističkog sveta. Iako to mnogi neće priznati Srbija je izgubila i onaj delić učešća u razvoju visokih tehnologija koji smo do tada imali. Postali smo praktično samo korisnici tih tzv. visokih tehnologija i to ne svih. Na to i nismo baš mogli previše da utičemo. Ali gubitak akumuliranog znanja i iskustva mogli smo da izbegnemo.

U „obračunu“ sa prethodnim društveno – ekonomskim sistemom najviše je stradalo znanje i iskustvo stručnjaka koji su bili nosioci dotadašnjih privrednih i razvojnih aktivnosti. Tranzicioni tok nije obezbedio kontinuitet u pogledu očuvanja do tada stečenog znanja i iskustva i u značajnoj meri ono je nepovratno izgubljeno. Srećom, nisu se svi ljudi predali i prepustili stihiji događaja. Mnogi su i u ovim smutnim vremenima našli snage da očuvaju svoje znanje, unaprede ga u skladu sa tehnološkim napretkom i udruže sa stečenim iskustvom. I krenu dalje. Pored mladosti od koje ova zemlja najviše očekuje možda takvima treba pružiti šansu.