Archive : 2021

Home > 2021

Живот са милион фајлова

Надам се да да се мој колега и пријатељ Мишко Кукић неће наљутити што ћу од њега позајмити наслов овог данашњег размишљања. Јер он је са истим насловом написао јако добар текст, који се проблематиком памћења и рада са великим бројем датотека бави са техничког аспекта. Овај текст нема те претензије. Пре би се могло рећи да се кроз њега жели да се сви они, који користе тековине информационо – комуникационих технологија подсете на нешто о чему веома ретко размишљају. А чега се сете кад је можда већ касно или када их стање система који користе најчешће изненада подсети. Шта радити са огромном количином информација која се „шета“ кроз тзв. сајбер простор, а често део заврши на систему који користимо. За већину корисника рачунарских уређаја то су мобилни телефони и таблети. Иако такви уређаји имају релативно велику меморију, али хтели то или не ипак се и то покаже недовољно за чување информација. Поготову што поред оних које желимо да сачувамо има можда још више оних који се ту нађу туђом вољом или су последица рада система који управља нашим уређајима. Наравно много више информација своје место налази на тзв. десктоп рачунарима. Што и није чудо, јер се ради о уређајима чије су могућности у погледу складиштења неупоредиво веће.

Мање више сви корисници рачунара знају да се информације са којима они оперишу организују у тзв. датотеке или фајлове (file). Да би организацију информација што више приближили корисницима који нису професионаци у раду са рачунараима датотеке или фалови се често означавају као документи. Што је корисницима сигурно прихватљивије. Као што реални документи (писма, извештаји, рачуни, табеле, фотографије, цртежи, …) имају своја имена тако се и рачунарским документима додељују имена. Да би се кориснику указало о томе на који начин је документ запамћен, он се поред имена идентификује и типом (текст, графички приказ, табеларни приказ, звук, …). Да би се документи лакше нашли на меморијском медијуму на коме су смештени врши се њихово организовање у тзв. директоријуме (directory) или фасцикле (folders) што је некако пријемчивије за обичне кориснике. Јер их асоцира на канцеларијске послове, на које су корисници по правилу упућени, без обзира којом се ужом струком бавили.

И онда долазимо до кључног проблема – како се снаћи у шуми фајлова, датотека или докумената. Поготову ако међу њима постоје они који су нам јако важни. Коришћење друштвених мрежа доноси нам опасност од гомилања нежељених фајлова на нашим уређајима. А онда се они важни лако изгубе у тој шуми информација. Тзв. дигитализација људских активности довела нас је у ситуацију да све чешће мобилни уређаји постају средство за идентификацију одређених стања. Најбољи пример су актуелне covid пропуснице. Долажење до одговарајућег фајла може да се претвори у праву мору, поготову ако је расположиво време јако мало. За час сви постају нервозни. И уређај у који смо се до тада клели у трену постаје предмет који кунемо.

Произвођачи рачунара, пре свега системског софтвера, који њима управљају труде се да пруже адекватну подршку корисницима у погледу управљања фајловима. Нажалост шароликост примене рачунарских уређаја захтева и одговарајућа знања од корисника. Поготову у ситуацијама када организација коришћења информација од стране самих корисника закаже. Управо зато ако желимо да сами себи олакшамо живот са „милион фајлова“, поготову у условима коришћења мобилних уређаја, морамо перманенто да водимо рачуна да се што чешће ослобађамо непотребних информација. Јер се никад не зна када ће нам оне загорчати живот. На тај начин ћемо организационим мерама омогућити да немамо непотребну шуму информација. А истовремено ћемо моћи да максимално искористимо техничке карактеристике коришћених уређаја.

Имајући у виду наведене проблеме многе компаније, које пружају услуге у размени информација, нуде одређене погодности својим корисницима. Типичан пример је компанија Google. Корисници услуга њихових сервиса, као нпр. Gmail добијају на располагање 15GB (гига бајта) меморијског простора за смештај информација које се размењују у облику електронске поште. Иако нам се чини да се ради о јако великом простору ако примамо велики број порука и ако при томе нисмо селективни, тј. не бришемо оне које нису битне врло брзо ћемо попунити додељену нам меморију. И онда се може десити онај најбизарнији случај – да нећемо моћи да примимо врло битну поруку, јер нам је простор заузет.

Претходно је пажња посвећена корисницима који најчешће користе мобилне уређаје. Али ситуација може бити доста сложенија када су у питању корисници стандардних рачунара на којима се обрађују и чувају важна лична, а посебно пословна документа. У таквим ситуацијама прича о „милион“ фајлова је и те како реална. Али сада проблем није само простор потребан за њихово памћење и налажење, у датом тренутку потребних докумената. На њих се надовезују проблеми интегритета информација, тј. спречавања њихових губитака, због оштећења медијума на којима су смештени или једноставно због непажљивог руковања фајловима који одговарају тим документима. Такође, проблем је заштита докумената од неауторизованог приступа других корисника.

Овај текст је написан са идејом да се корисници рачунарских уређаја упознају, али и подсете да њихово коришћење, поред свих погодности доноси и доста главобоље. Због тога ће на овом Порталу у оквиру рубрике АПЛИКАЦИЈЕ бити представљено једно од решења које представља инфраструктуру за реализацију система за управљање документима.

Ново на ТИМ Порталу

Почетком децембра активности на плану пружања информација путем ТИМ Портала усмерили смо на допуњавање започетих страница. Желимо да у најкраћем року све постављене странице добију своје садржаје. Протеклих дана смо се ангажовали на попуњавању страница везаних за ПРЕДУЗЕТНИШТВО, тачније НАУЧНО – ТЕХНОЛОШКЕ ПАРКОВЕ и страницу INFOCA у оквиру рубрике АПЛИКАЦИЈЕ.

Ново на ТИМ Порталу

Током новембра месеца активности Групе ТИМ биле су посвећене представљању резултата досадашњих активности, као и самосталних активности чланова Групе ТИМ у протеклих неколико година.

Такође, покренута је нова рубрика ПРЕДУЗЕТНИШТВО у којој ће се расматрати различити аспекти подршке развоју предузетништа. Посебан нагласак биће дат на активности Групе ТИМ на том плану.

Ново на ТИМ Порталу

У протекла два месеца углавном смо се бавили сагледавањем активности, које смо реализовали током три године постојања Групе ТИМ. Такође, смо покушавали да направимо план рада за наредни период, пре свега до краја текуће године. Сходно томе у прилици смо да вам понудимо преглед активности, које су завршене.

  • Направљен је преглед пројеката које је Група ТИМ реализовала до сада. Овај преглед може се наћи у секцији (страници) R&D ПРОЈЕКТИ.
  • Креиране су странице на којима ће бити приказивана реализација нових пројеката на којима Група ТИМ тренутно ради. Нове странице (INFOCA, GPS) додате су у секцију АКТИВНОСТИ/АПЛИКАЦИЈЕ

Може и мора боље

Ако поменем пандемију covid – 19 вируса одмах дајем асоцијацију на тражење оправдања. Оправдања зашто смо током ове 2021. године некако смањили активности у деловању групе ТИМ. Можда некаква оправдања и постоје, али да ли је уопште потребно позивати се на њих. Једноставно, већ годину и по дана, живимо у неочекиваним условима и правити се да је све нормално, у најмању руку је неозбиљно. Али то не значи да се не треба прилагођавати и наставити са остваривањем циљева постављених у Мисији и визији групе ТИМ. Чак шта више отежани услови деловања могу да буду и додатни мотив да постигне више. Зато смо решили да се боље организујемо и покушамо да кроз осмишљен План рада направимо онај пресудан искорак, који ће укупним активностима групе ТИМ дати пун смисао.

Ево нас опет

Пандемија covid – 19 утицала је да активности групе ТИМ током 2021. и 2021. године мало спласну. Можда смо у неким моментима помислили да ће се вирус мало уморити. Али он се поново враћао у таласима. Тако да су се наша очекивања показала помало неутемељена. Да не би лицитирали када ће доћи до смиривање пандемије одлучили смо да наставимо са нашим активностима. при томе ћемо се трудити да се што више прилагодимо условима рада у поандемијским условима. Тачније мораћемо да се навикнемо да живимо и радимо са вирусом око нас.

Почели смо амбициозно. Трудили смо се да привучемо и друге, који имају сличне ставове са нама. Такође, трудили смо се да проширимо наша знања и искуство у различитим областиам. Поготову онима на којима се базира концепт IoT уређаја. ТИМ Портал био је једно од средстава преко кога смо желели и покушали да са окружењем поделимо информације, идеје и знање. Овај застој у активностима не значи да смо одустали од наших опредељења које смо исказали у оквиру Мисије и Визије групе ТИМ које су представљене на ТИМ Порталу. Пошто је пандемија утицала на потребу за смањењем непосредног физичког контакта WWW концепт комуникације, као и различите друштвене мреже постаће још израженије у представљању активности групе ТИМ.

Наставак активности

Протеклих дана поред свакодневних активности покушавамо да на страницама ТИМ ПОРТАЛ наставимо представљање IoT уређаја. тренутно смо уредсређени на представљање хардверско/софтверске инфраструктуре на којој почива развој поменутих система.

Шта је ново на Порталу?

Све време имам неки порив да се правдам што нисмо активнији. Уствари то се више односи на промовисање наших активности на Порталу. Могао бих да понудим сијасет „оправдања“. Али то не би, у најмању руку било фер. Јер ово је наша идеја и ми требамо да, кроз активности и резултате покажемо да смо јој привржени.

Пошто су наше тренутне активности углавном везане за развој IoT уређаја одлучили смо да читаоцима ТИМ ПОРТАЛА понудимо мало више информација везаних за ту област. На страницама Портала већ је писано о коришћену IoT уређаја. Пре свега са аспекта рачунарско – комуникационе платформе на којој се одвијају наше активности везане за примену IoT уређаја. Овог пута смо пажњу посветили рачунарској подршци развоју и реализацији IoT уређаја. Покушаћемо да читаоце упознамо са хардверским модулима који се данас најчешће користе у развоју и реализацији IoT уређаја. Ту ће свој место наћи и приказ најчешће коришћених развојних окружења намењених реализацији програмске подршке раду и коришћењу IoT уређаја.

Где смо?

Последња два месеца активности групе ТИМ мало се примећују кроз доступне информације на ТИМ ПОРТАЛ. Међутим, и те како смо радили. А мислим и урадили. Главан преокупација нам је била развој IoT уређаја за мерење метеоролошких и параметара квалитета животне средине. Пре свега ваздуха. Идеја је била да истражимо могућности развоја једног система који би обезбедио праћење поменутих параметара. И на бази тако прикупљених параметара формирамо базу података која се даље може користити за даља истраживања.

Сведоци смо да смо током протекле године често били у прилици да видимо информације да је Чачак један од најзагађенијих градова. Не само у Србији већ и шире. При томе се они који на то указују позивају на WEB портале на којима су представљене такве информације. Надлежне службе у Чачку оспоравају такве показатеље. Али очигледно да се ништа не чини да би се сагледала реална ситуација. Наше истраживање иде за идејом да се понуди релативно једноставан, јефтин и јединствен систем истих мерних станица помоћу кога би се могло видети да ли заиста постоји угроженост животне средине. Или се ради о локализованим инциндентима. Ако би се показало да постоји таква ситуација, било на ширем простору или просто локализована у одређеним деловима града у даљем истраживању би се могло помоћу прецизних инструмената утврдити нпр. прави степен нарушавања квалитета ваздуха.

Разматрање поменутог проблема омогућило је и да се паралено размотре могуће варијанте у избору рачунарских платформи на бази којих би се развијале мерне станице. Као и оптимални избор комуникације тих станица са сервером на коме би се прикупљали подаци и вршила њихова анализа.